Wprowadzenie technologii komputerowego sterowania maszynami do skrawania znacznie przyspieszyło rozwój licznych branż. Ręczne lub półautomatyczne obrabianie elementów na szlifierkach, tokarkach i frezarkach było dobrym rozwiązaniem w przypadku produkcji niedużej liczby przedmiotów. Jednak produkcja masowa za pomocą ręcznie sterowanych urządzeń skrawających była bardzo czasochłonna i ograniczona. Z tego względu pojawienie się CNC w latach 50. XX wieku było prawdziwym przełomem. Aby dowiedzieć się, gdzie obecnie wykorzystywana jest technologia komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Ciężko jest wskazać gałąź przemysłu, która nie korzysta z narzędzi CNC podczas produkcji. Maszyny tego typu są w stanie wykonać praktycznie wszystkie czynności związane z obróbką materiałów. Dzięki nim można zmniejszyć do minimum ryzyko nieodpowiedniego wykonania i utraty materiału na skutek błędu operatora.
A dokładnie w jakich branżach wykorzystuje się obróbkę CNC? Otóż znajduje ona zastosowaniem m.in. w:
lotnictwie – w tym sektorze technologia CNC jest używana przede wszystkim do obrabiania elementów znajdujących się we wnętrzu samolotów. Stosowana jest do precyzyjnej produkcji części silników i skrawania elementów konstrukcyjnych;
przemyśle motoryzacyjnym – w tym sektorze CNC wykorzystywane jest podczas produkcji przekładni, metalowych bloków cylindrów, zaworów, sworzni, elementów deski rozdzielczej czy wskaźników z tworzyw sztucznych. Ponadto w przemyśle motoryzacyjnym CNC stosuje się do tworzenia prototypowych części aut;
medycynie – obróbka CNC jest stosowana m.in. w czasie produkcji ortez, instrumentów chirurgicznych i elementów wyposażenia medycznego;
obronności – sektor wojskowy wykorzystuje CNC przy produkcji kluczowych elementów broni i komponentów pojazdów bojowych;
przemyśle elektronicznym – w tym sektorze CNC jest używane przy produkcji obudów i stelaży szaf serwerowych, płytek drukowanych i wielu innych komponentów.
Oczywiście to tylko niektóre przykłady wykorzystania CNC w przemyśle. W praktyce każda branża cieszy się korzyściami z wprowadzenia tej technologii.
Obróbka CNC nie bez powodu cieszy się tak dużą popularnością. Wszystkie z wyżej wymienionych branż doceniają maszyny sterowane numerycznie za:
szybkość produkcji;
doskonałą precyzję obróbki;
wysoką powtarzalność;
łatwość produkcji kolejnej serii elementów o identycznych parametrach;
wysoką prędkość obróbki sporej liczby części.
Wszystkie z tych cech sprawiają, że obróbka CNC jest wykorzystywana w każdej branży, w której kluczowa jest produkcja dużej liczby elementów cechujących się doskonałą jakością.
Wszystkich, którzy poszukują fachowców od obróbki CNC, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Specjalizujemy się w toczeniu, frezowaniu, wierceniu i gwintowaniu. Zajmujemy się profesjonalną obróbką żeliwa, metalu, materiałów sztucznych, aluminium i stali kwasoodpornych. Wykorzystujemy zaawansowane maszyny i regularnie aktualizujemy oprogramowanie, dlatego jesteśmy w stanie zapewnić usługi o doskonałym standardzie. Podejmujemy się nawet szczególnie skomplikowanych projektów.