Gwint, czyli nacięcie śrubowe zewnętrzne i wewnętrzne, to nieodłączny element wielu konstrukcji, który można wykonać na różne sposoby. Jednym z nich jest zastosowanie tokarki manualnej bądź CNC – zwłaszcza wykorzystanie drugiego z wymienionych typów maszyny wiąże się z licznymi korzyściami, takimi jak maksymalne ograniczenie ryzyka popełnienia błędu oraz doskonała powtarzalność. Jak przebiega toczenie gwintu na tokarce wyjaśniamy w poniższym artykule.
Toczenie gwintów na tokarce wymaga specjalistycznej wiedzy. W przypadku pracy z maszynami CNC operator musi odpowiednio dostosować parametry procesu do oczekiwanego rezultatu. Metoda ta daje jednak więcej możliwości niż tokarka konwencjonalna – pozwala bowiem na toczenie gwintu również na powierzchni stożkowej, a nie tylko walcowej. Zaprogramowane urządzenie z wykorzystaniem noża tokarskiego samodzielnie nacina materiał podczas wielu przejść, stopniowo się zagłębiając.
Gwintowanie na tokarce ręcznej wymaga posiadania kilku narzędzi, takich jak wiertło gwintujące i narzynka, które powinny być dostosowane do konkretnego rodzaju gwintu. Manualne toczenie gwintu jest skomplikowanym procesem, dlatego dla uzyskania pożądanych rezultatów konieczne jest odpowiednie doświadczenie.
W pierwszej kolejności zajmiemy się toczeniem gwintów na tokarce CNC. Operator powinien ustawić parametry obrotów w taki sposób, aby były dostosowane do rodzaju i twardości obrabianego materiału, a także skoku gwintu. Warto podkreślić, że maszyny CNC zapewniają doskonałą dokładność i powtarzalność, a jednocześnie pozwalają na bardziej zaawansowaną obróbkę. Sprawdzą się więc przy bardziej skomplikowanych projektach – oczywiście pod warunkiem posiadania przez operatora odpowiedniej wiedzy, a także przemyślanego doboru narzędzia skrawającego.
Podobnie jak w przypadku pracy z maszynami CNC manualne gwintowanie na tokarce wymaga doboru odpowiednich narzędzi – w tym przypadku wiertła i narzynki. W dalszej kolejności należy również wybrać pręt o długości i średnicy odpowiadającym założeniom naszego projektu. Wówczas przechodzi się do wykonania otworu, pamiętając o zastosowaniu odpowiedniego nacisku oraz doborze optymalnej prędkości obrotowej. Przed dalszą obróbką warto zaaplikować olej do gwintowania. Następnie umieszcza się narzędzie na tokarce i pod odpowiednim kątem przesuwa się je wzdłuż otworu, kontrolując jego głębokość. Na koniec gwint należy oczyścić sprężonym powietrzem bądź szczotką gwintową.
Niezależnie od tego, na jaką metodę toczenia gwintów się zdecydujemy, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie i dobór narzędzi. Stosowanie ręcznej tokarki wiąże się jednak z większym ryzykiem błędów, jako że rezultat zależny jest również od doświadczenia, uważności i precyzji działania.
Z tego względu nasza firma stawia wyłącznie na toczenie gwintu na tokarce CNC – zaawansowanym urządzeniu, które pozwala nam osiągać najlepsze efekty. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!