Procesy obróbki skrawaniem są dziś wykorzystywana powszechnie w wielu przedsiębiorstwach specjalizujących się w wytwarzaniu elementów do maszyn, pojazdów i nie tylko. Dzięki nim można uzyskiwać części o konkretnym kształcie, rozmiarze oraz specyfikacji.
Obróbka skrawaniem jest ubytkową metodą obróbki. To oznacza, że w trakcie procesów obróbkowych od materiału oddzielane są kolejne jego fragmenty aż do uzyskania pożądanego rozmiaru czy formy.
Aby móc poprawnie przeprowadzić obróbkę skrawaniem, niezbędne będą oczywiście narzędzia oraz urządzenia, które pozwolą utrzymać powtarzalność procesu, a jednocześnie zdecydowanie skrócą czas potrzebny do jego sfinalizowania.
Na początek warto wymienić absolutną podstawę, czyli narzędzia skrawające. Najbardziej znanym z nich są noże tokarskie, które wykorzystuje się w różnego typu tokarkach. Ostrze podczas obróbki jest unieruchomione, natomiast w obrót zostaje wprawiony materiał lub przedmiot.
Innym narzędziem skrawającym są frezy wykorzystywane we frezarkach. W tym przypadku to materiał bądź przedmiot stoją w miejscu, a porusza się ostrze. W obróbce skrawaniem wykorzystuje się również różnego rodzaju wiertła, rozwiertaki, pogłębiacze, narzynki i gwintowniki.
Znamy już kilka rodzajów narzędzi skrawających, które powszechnie wykorzystuje się do obróbki różnych materiałów. Aby jednak móc wykorzystywać ich możliwości, konieczne będzie zainstalowanie ich we właściwej obrabiarce, a ich rodzajów jest całkiem sporo.
Jako pierwsze wymienimy tokarki, które również dzielą się na rodzaje w zależności od sposobu działania oraz możliwości – przykładowo tokarki wielonożowe, kopiarki bądź tokarki półautomatyczne. Wiertarki również można podzielić w podobny sposób – mamy m.in. wiertarki współrzędnościowe, kolumnowe czy stołowe.
Są również frezarki, wiertarkofrezarki, przeciągarki, dłutownice, wytaczarki, piły, przeciągarki, szlifierki, a także strugarki i obrabiarki ultradźwiękowe. Każda z tych maszyn pełni inną funkcję oraz daje inne możliwości obrabiania rozmaitych materiałów lub dostosowywania ich do swoich potrzeb.
Stopy metali w różnych formach są jednymi z materiałów najczęściej poddawanych obróbce. Nic więc dziwnego, że niektóre z narzędzi skrawających dostępnych na rynku zostały zaprojektowanie specjalnie pod obróbkę metalu.
Wśród nich wymienić możemy rozmaite noże, frezy, przeciągarki, narzynki, gwintowniki, piły, wiertła czy rozwiertaki i średnice. Każde z tych narzędzi da się nabyć w różnych wariantach, dzięki czemu uzyskanie odpowiednich efektów podczas obróbki staj e się zdecydowanie łatwiejsze.
Same narzędzia skrawające składają się zazwyczaj z kilku elementów, z czego najważniejsze z nich stanowi tzw. ostrze skrawające. Fizycznie jest to część robocza danego przyrządu, która charakteryzuje się klinowym kształtem umożliwiającym obróbkę materiału. Ostrza skrawające najczęściej występują jako element noży do obróbki skrawaniem.