Dobór wiertła do gwintu to nie lada wyzwanie. Jednak warto zaangażować się w to zadanie, ponieważ niewłaściwe dopasowanie narzędzia może prowadzić do nieodpowiedniego wykonania otworów. Ważne jest, aby oba elementy były dobrze dobrane, co zapewni oczekiwane efekty.
Aby dowiedzieć się, jakie wiertło pod gwint M16 wybrać, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu. Wskazaliśmy w nim szczegółowe informacje o gwincie M16, m.in. jego wymiary czy skok.
Aby prawidłowo wykonać otwory pod gwinty, należy mieć na uwadze, że średnica nie może być większa od rozmiaru gwintu. Równa wartość też nie będzie właściwa, ponieważ prowadziłaby do złego dopasowania drugiego elementu. A więc otwór pod gwint M16 musi mieć średnicę o wymiarach nie większych niż 14 mm.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że podczas wiercenia w materiałach innych niż stal konieczne jest wykonywanie otworów o niestandardowych średnicach. W przypadku aluminium musi on mieć 13,3 mm. Natomiast w przypadku brązu, mosiądzu i żeliwa odpowiedni otwór wynosi 13,55 mm.
Precyzyjny dobór wiertła do gwintu jest niezwykle ważny, aby zachować właściwą średnicę otworu i nie martwić się problemami z luzami lub niestabilnością połączenia. Jak zatem można zadbać o prawidłowe dopasowanie tych elementów?
Przede wszystkim ważne, aby dowiedzieć się, co to jest gwint w procesie wiercenia. To nacięcie wykonywane w otworze materiału lub na jego powierzchni. W efekcie dzięki zastosowaniu gwintów można solidnie połączyć dwa elementy. Jednak, aby połączenie było trwałe i wytrzymałe, konieczne jest odpowiednie dostosowanie wiertła.
Zatem w przypadku gwintu M16 – jakie wiertło sprawdzi się najlepiej? Warto sięgnąć po model o średnicy 14 mm. Sięgając po takie narzędzie, można mieć pewność, że gwintowanie przebiegnie w odpowiedni sposób, a połączenie stanie się stabilne i trwałe. Nie trzeba obawiać się, że połączenie będzie luźne, niestabilne czy niewytrzymałe.
M16 jest gwintem metrycznym o średnicy zewnętrznej 16 mm. Natomiast jego średnica podziałowa wynosi 14.701 mm.
Gwint ten znajduje zastosowanie w rozmaitych branżach. Wykorzystywany jest głównie w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym i budowlanym. Umożliwia łatwe łączenie elementów konstrukcyjnych, które muszą wytrzymywać spore obciążenia.
Gwint M16 często stosuje się przy składaniu różnych maszyn i narzędzi. Używany jest także podczas montażu instalacji przemysłowych. Gwint M16 wykorzystuje się również do mocowania elementów dachowych oraz przy składaniu rusztowań i wielu innych tymczasowych konstrukcji.
Skok gwintu to ważny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu gwintowanych elementów złącznych. W gwincie metrycznym stanowi on odstęp pomiędzy jego wierzchołkami. Dla gwintu M16 skok zwykły wynosi 2 mm, natomiast skok – 1,5/1.
Warto pamiętać, że skok gwintu M16 można sprawdzić samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po suwmiarkę lub wzorce gwintowe. Proces ten nie jest trudny i bez problemu poradzi sobie z nim każdy – nawet osoba, która nie ma doświadczenia w tego rodzaju pracach.